تازه های سایت

پربازدیدها

30. فروردين 1397 - 9:03
اولین نشست ساماندهی کودکان کار و خیابانی در دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد و اظهارات جالبی را با خود به همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر،، حجت الاسلام و المسلمین مزارعی در ابتدای این نشست با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) در خصوص اعطای خدمتگزاری به بندگان خداوند و اینکه این موهبت الهی انسان را در کنار انبیاء قرار می دهد، اظهار کرد: کار و مسئولیت امانت است و نباید منبع خود بزرگ بینی و غرور گردد.

              

مقام ارشد قضایی استان، با اذعان به اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابانی ربطی به دادگستری ندارد بلکه بخشی از وظیفه ادارات و سازمان­های خاص است، افزود: نباید ما به عنوان متولیان امور جامعه، هیچگونه تلاشی ننماییم و موجب شود که در بین همین کودکان کار برخی جرایم خشن و مفسده­ها بروز کند.

وی در ادامه افزود: چرا به علت عدم مدیریت صحیح مسئولین امر از همین کودکان کار، قاتل پرورش یابد و در زندان به سر برد بنابراین اگر خواهان رشد و پیشرفت استان هستیم باید جلوی معضلات اجتماعی کودکان کار و خیابانی گرفته شود.

رییس کل دادگستری استان به مدیرانی که به موجب قانون وظیفه دارند ساماندهی کودکان کار و خیابانی را انجام دهند نیز هشدار داد و گفت: چنانچه مدیران و رؤسای ادارات و سازمان هایی که متولی امور ساماندهی کودکان کار و خیابانی هستند به وظیفه خود عمل نکنند، دادستان به عنوان مدعی العموم به تکلیف خود عمل کرده و برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین مزارعی در ادامه با اشاره به اینکه حل مشکل کودکان کار و خیابانی دعای خیر مردم را در پی خواهد داشت پاداش معنوی این کار را با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) برشمرد و اظهار کرد: نباید اجازه دهیم کرامت انسانی که اشرف مخلوقات است در خیابان ها و میادین شهرهای استان به اموری بپردازند که در دید اجتماع به عنوان دون ترین کارها شناخته می شود.

وی در پایان گفت: به خاطر سن پایین این کودکان می توان با انجام تست های روانشناسی زمینه را برای ادامه تحصیل آنان فراهم نمود و درس بخوانند.

در ادامه این نشست حاج آقا میرمحمدی مدیرکل امور اجتماعی استانداری نیز در سخنانی گفت: جای خوشحالی است که دادگستری در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی که وظیفه ادارات و سازمان­های خاص است نیز دغدغه دارد.

  

وی افزود: شاید دادگستری از این ادارات و سازمان­ها مأیوس شده است. کودکان کار نتیجه فقر معیشتی و فرهنگی ، مهاجرت، و طلاق است و با شناسایی کودکان کار می توان توانایی آنان را سنجیده و با برنامه ریزی­های صحیح، اصولی و علمی کودکان کار و خیابانی را ساماندهی کرد.

میرمحمدی گفت: برگزاری نشست­هایی با خانواده ی  این کودکان درباره تبعات منفی حقوقی، انتظامی و کیفری کار و فعالیت­شان می تواند مفید اثر واقع شود.

   

سیاوشجو معاون بهزیستی استان نیز گفت: چندین جلسه کاربردی برگزار شده و امید است در سال جاری با برنامه ریزی شاهد حضور کودکان در خیابان­ها و میادین شهر نباشیم و نیازمند همت جدی سازمان­های متولی است که به ساماندهی خانواده ها کمک می کند.

     

 پروانه نیک مرام مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان نیز در سخنانی اظهار داشت: این اداره در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال­زایی مشکلی ندارد و در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان نیز دوره­های آموزشی را می توانیم برای کودکان برگزار نماییم.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم