تازه های سایت

13. دى 1396 - 8:57
مدیرکل امور مالیاتی مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه در استان فرار مالیلتی بسیار کم است، افزود: اگر مسوولین به دنبال افزایش مالیات هستند به این دلیل است که مالیات را از مسیر دیگر وصول کنند.
www.boyerkhabar.ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر؛ محمد علی غفاری در گفت وگو با این پایگاه خبری گفت: با توجه به منابع موجود در هر استان اعم از کارخانه ها، تاسسیات و مشاغل، سهمیه مالیاتی آن استان تعیین می شود.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه در استان فرار مالیاتی بسیار کم است، افزود: اگر مسوولین به دنبال افزایش مالیات هستند به این دلیل است که مالیات را از مسیر دیگر وصول کنند، مثلا از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی، نه اینکه فشاری بر مردم اعمال شود.

غفاری عنوان کرد: امسال حدود 26 درصد مالیات های کشور افزایش یافته است که باید از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی آن را وصول کنند.

 

  • خوش حساب ترین و بدحساب ترین گروه یا اصناف در استان کدام هستند؟

غفاری در پاسخ به این سوال گفت: خوشبختانه همه اصناف استان خوش حساب هستند ولی صنف پیمانکاران نتوانستند پرداخت مالیات را به خوبی داشته باشند و دلیلی آن این است که مطالبات خود را از دولت دریافت نکرده اند و جدیدا در حال تواتر اوراق آنها هستیم و مالیات آنهار را از کارفرما کسر می کنیم.

وی عنوان کرد: بعضی از تاجرین از سادگی و بی اطلاعی مردم سواستفاده کرده و به نام آنها کارت بازرگانی گرفته و اقدام به تجارت بدون پرداخت مالیات می کنند که این باعث پیگیری مامورین مالیاتی شده و مشخص می شود که فرد مورد نظر به نان شب خود محتاج است .

 

  • وصول درآمدهای مالیاتی در استان از چه طریقی انجام می شود؟

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد در پاسخ به این سوال گفت: دریافت مالیات به دوطریق انجام می گیرد، یکی از طریق رسیدگی به دفاتر و دیگری از طریق "الرأس" است.

غفاری افزود: اشخاص حقیقی در خردادماه و اشخاص حقوقی در تیرماه هار سال اظهار نامه مالیاتی را به صورت خوداظهاری تکمیل می کنند.

وی عنوان کرد: اساس کار سازمان مالیات بر حسب اعتماد به مردم است.

 

  • باتوجه به اینکه بنیه اقتصادی مردم ضعیف است، آیا وصول مالیاتی تابع قانون و مقررات خاصی است؟

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد در پاسخ به این سوال گفت: دریافت مالیات برحسب درآمد هست، هرکسبه ای که فاقد درآمد باشد، هیچ مطالبه مالیاتی از آن نمی شود، به عنوان مثال 25 الی 30 درصد کسبه این استان مشمول مالیات هستند و بقیه معاف از مالیات اند.

 

  • مالیات هایی که در استان وصول می شود در چه زمینه هایی مصرف می شود؟

غفاری در پاسخ به این سوال، با بیان اینکه وصول مالیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد گفت: درغیر مستقیم که همال ارزش افزوده محسوب میشود، به حساب شهرداری ها واریز می شود.

وی ادامه داد: در وصول مالیات به صورت مستقیم، مالیات ها به خزانه دولت ارجاع داده می شود و سه برابر آن به عنوان اعتبارات استانی به خود استان بازگردانده می شود.

غفاری بیان کرد: به نحوی هر مالیاتی پرداخته شود، اثر مثبت آن را در استان می توان مشاهده کرد.

 

  • آیا در استان فرار مالیاتی وجود دارد؟ چه راه هایی برای جلوگیری از این معضل وجود دارد؟

غفاری در پاسخ به این سوال گفت: طبیعتا وجود دارد، و در واحدیابی جدید صورت گرفته در استان کهگیلویه وبویراحمد، حدود 2000 پروند جدید را شناسایی کرده ایم که تا کنون اقدام به تشکل پرونده پرداخت مالیات نکرده بودند.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد افزود: جهت رعایت عدالت در پرداخت مالیات در سطح استان، شروع به واحدیابی کرده ایم، ولی در کل در استان کهگیلویه وبویراحمد فرار مالیاتی کمتر از سایر استانهاست.

وی اظهار کر: شرکت های دانش بنیان در استان نیز معاف از مالیات هستند، همچنین بعضی از شرکت ها نیز 5 ساله یا 13 ساله معافیت از پرداخت مالیات هستند.

غفاری گفت: مالیات آنچنانی از مشاغل وصول نمی کنیم، حدودا 7 درصد از کل وصولی ما را مشاغل در بر می گیرد.

 

  • وصول مالیات برارزش افزوده در استان بر اساس چه شاخص هایی انجام می گیرد؟

وی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده، حلقه آخر را در بر می گیرد گفت: این موضوع به صورت زنچیره ای صورت می گیرد. مثلا در خرید یک عدد پالتو زمسانی، در چرخه بین تولید کننده تا مصرف کننده این عملیات انجام می شود و در آخر به مصرف کننده نهایی می رسد.

غفاری گفنت: ارزش افزوده، استانی است. یعنی هر استانی هرمقدار مالیات برارزش افزوده وصول کند، صرف همان استان می شود.  

خبرنگار: حسین دوستانی

انتهای پیام/د

نظرات کاربران

نظرخواهی

مطالبه شما از رئیس جمهور منتخب دوازدهم